Strona główna     Zawodnicy     Trenerzy     Wyniki     Galerie     Kalendarz        Kontakt
.

  ABC 
 SKOKÓW DO WODY 

  W skokach do wody rozgrywa się następujące konkurencje:

skoki indywidualne  z trampoliny 1m

skoki indywidualne  z trampoliny 3m

skoki indywidualne  z wieży

skoki synchroniczne z trampoliny 3m

skoki synchroniczne z wieży 10m

skoki synchroniczne mieszane (K+M)

skoki drużynowe (team event)

 

                                                                    Rozróżnia się:

  • 5 rodzajów skoków wykonywanych na trampolinach 1 i 3 metrowych: skok w przód, skok w tył, delfin, auerbach, śruba.

  • 6 rodzajów skoków z wież 5-, 7- i 10-metrowych (jak z trampoliny oraz skok ze stania na rękach)
     

Wszystkie skoki są oznaczone za pomocą systemu numerycznego 3-ech lub 4-ech cyfr i jednej litery.
    Pierwsza cyfra określa grupę, do której należy skok:

1 - w przód

2 - w tył

3 - odwrotny

4 - odwrócony

5 – ze śrubami

6 - ze stania na rękach

Dla grupy skoków w przód, w tył, odwrotnych i odwróconych, jedynka (1), jako druga

cyfra oznacza, że skok jest wykonywany „w locie” . Gdy nie jest zaznaczona pozycja „ w locie

„drugą cyfrą jest zero (0).

 

Trzecia cyfra określa liczbę wykonywanych półsalt: np. 1 = ½ salta, 9= 4 ½ salta, itp.

Kiedy jest więcej niż 4½ salta wtedy używamy czterech cyfr gdzie trzecia i czwarta cyfra

określa liczbę wykonanych półsalt. Np. 11 =5 ½ salta i skok jest zapisywany jako 1011.

 

Dla skoku z podporu (ze stania na rękach) druga cyfra oznacza grupę kierunku, do

której należy skok: 1 - w przód;  2 - w tył;  3 – odwrotny.

 

Dla grupy skoków ze śrubami (skoki rozpoczynające się cyfrą 5), druga cyfra oznacza

grupę kierunku. W grupie skoków ze śrubami i z podporu czwarta cyfra oznacza liczbę półśrub

wykonywanych podczas skoku.

 

                Litera na końcu numer skoku oznacza pozycję w jakiej dany skok jest wykonywany:

A - prosta

B - łamana

C - kuczna

D - dowolna

Pozycja dowolna oznacza każdą kombinację innych pozycji i jest ograniczona

w swoim użyciu w niektórych skokach ze śrubami

 

Skoki do wody oceniają sędziowie, których jest pięciu lub siedmiu. Każdy z nich przyznaje zawodnikowi lub zawodniczce ocenę od 0 do 10. 0 punktów jest przyznawane wówczas, gdy skok do wody jest zupełnie nieudany, zaś 10 oznacza, że skok do wody wykonano właściwie, wręcz perfekcyjnie. W przypadku, gdy zawody są sędziowane przez pięciu sędziów, z wystawionych ocen odrzucane są dwie oceny: najgorszą i ocenę najlepszą, zaś pozostałe sumuje się. W sytuacji, jeśli zawody są sędziowane przez siedmiu sędziów, z ocen wystawionych zawodnikowi odrzuca się dwie najgorsze i dwie najlepsze oceny, a pozostałe trzy się sumuje. Suma punktów jest następnie mnożona przez współczynnik trudności. Proste skoki mają współczynnik od 1,2, zaś te najbardziej zaawansowane o najwyższym stopniu trudności – 3,8.

 Na punktację całego skoku składają się różne części. Ocenia się zarówno odbicie, lot, ewolucje wykonywane przez zawodnika, a także czystość wejścia do wody.

- od 1899 odbywają się w skokach do wody mistrzostwa Europy,
- od 1904 skoki do wody są dyscypliną olimpijską,
- od 1973 rozgrywane są mistrzostwa świata. 
Pierwszym polskim skoczkiem do wody był Jerzy Kowalewski, ur. 1944 r. Reprezentował Pałac Młodzieży w Warszawie i Legię Warszawa. Pierwszy polski uczestnik igrzysk olimpijskich w dyscyplinie skoków do wody. W 1960 r w Rzymie zajął 25. miejsce w skokach z trampoliny i 15. miejsce w skokach z wieży

 

 TABELA WSPÓŁCZYNNIKÓW TRUDNOŚCI  
  SKOKÓW DO WODY





SKOKI DO WODY  -  PRZEPISY pdf




SKOKI DO WODY  -  FIGURY WSZYSTKIE wersja czarno/biała
wersja kolorowa




  Skoki w przód 
  skoczek stoi przodem do basenu i  wykonuje obroty do przodu 
        
          101A    skok zwykły w pozycji prostej              107B    3 1/2 salta w pozycji łamanej

           
 

  Skok Auerbacha 
  skoczek stoi przodem do basenu i wykonuje obroty do tyłu 
              
    
301A  skok odwrotny w pozycji prostej               303C  1 1/2 salta odwrotnego w pozycji kucznej   


               


  Skok z obrotem (śruba) 
  w trakcie skoku wykonuje obroty wzdłuż pionowej osi ciała 


5337D     1 1/2 salta odwrotnego z 3 1/2 śruby 




  Skoki w tył 
  skoczek stoi tyłem do basenu i wykonuje obroty do tyłu 




  Skoki odwrócone (delfin) 
  skoczek stoi tyłem do basenu i wykonuje obroty do przodu 




  Skoki z podporu 
  skok ze stania na rękach na platformie 














Najważniejsze daty w historii polskich skoków do wody

źródło: www.sportowahistoria.pl

1960 – Jerzy Kowalewski zajmuje 25. miejsce (Trampolina) na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie (Włochy)
1960 – Jerzy Kowalewski zajmuje 15. miejsce (Wieża) na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie (Włochy)
20-27 sierpnia 1966 – Jerzy Kowalewski zajmuje 3. miejsce (Wieża 10 m) na Mistrzostwach Europy w Utrechcie (Holandia)
1968 – Elżbieta Wierniuk zajmuje 11. miejsce, a Bogusława Pietkiewicz zajmuje 20. miejsce (Trampolina) na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku
1968 – Jakub Puchow zajmuje 15. miejsce, a Jerzy Kowalewski zajmuje 21. miejsce (Trampolina) na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku
1968 – Bogusława Pietkiewicz zajmuje 5. miejsce, a Elżbieta Wierniuk zajmuje 15. miejsce (Wieża) na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku
1968 – Włodzimierz Mejsak zajmuje 13. miejsce, Jakub Puchow zajmuje 21. miejsce, a Jerzy Kowalewski zajmuje 22. miejsce (Wieża) na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku
1970 – Jakub Puchow zajmuje 3. miejsce (Wieża 10 m)na Uniwersjadzie w Turynie (Włochy)
1972 – Elżbieta Wierniuk zajmuje 8. miejsce, a Regina Krajnow  zajmuje 18. miejsce (Trampolina 3 m) na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium (RFN)
1972 – Jakub Puchow zajmuje 17. miejsce (Wieża) na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium (RFN)
1972 – Elżbieta Wierniuk zajmuje 11. miejsce, a Regina Krajnow zajmuje 17. miejsce (Wieża) na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium (RFN)
1980 – Roman Godziński zajmuje 19. miejsce (Trampolina) na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie (ZSRR)
1980 – Ewa Kucińska zajmuje 13. miejsce (Wieża) na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie (ZSRR)
1988 – Tomasz Rossa zajmuje 27. miejsce (Trampolina) na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu (Korea Południowa)
1992 – Grzegorz Kozdrański zajmuje 32. miejsce (Trampolina) na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie (Hiszpania)
1992 – Grzegorz Kozdrański zajmuje 22. miejsce (Wieża) na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie (Hiszpania)
5-6 kwietnia 2003 – Andrzej Kozdrański, Grzegorz Kozdrański zajmują 9. miejsce (Trampolina-synchro) w Pucharze Europy Mistrzów „Areny” w Sztokholmie (Szwecja)
13-20 lipca 2003 – Grzegorz Musiałek zajmuje 26. miejsce (Trampolina 1 m) na Mistrzostwach Świata w Barcelonie (Hiszpania)
13-20 lipca 2003 – Grzegorz Musiałek zajmuje 44. miejsce (Trampolina 3 m) na Mistrzostwach Świata w Barcelonie (Hiszpania)
14-15 czerwca 2003 – Andrzej Kozdrański, Grzegorz Kozdrański zajmują 4. miejsce (Trampolina-synchro) w Super finale Grand Prix FINA w Tultitlan (Meksyk)
13-20 lipca 2003 – Andrzej Kozdrański, Grzegorz Kozdrański zajmują 13. miejsce (Trampolina-synchro) na Mistrzostwach Świata w Barcelonie (Hiszpania)
1-3 sierpnia 2003 – Grzegorz Szczepek zajmuje 6. miejsce, a Łukasz Pilch zajmuje 14. miejsce (Trampolina 1 m) na Mistrzostwach Europy Juniorów (16-18 lat) w Edynburgu (Szkocja)
1-3 sierpnia 2003 – Grzegorz Szczepek zajmuje 18. miejsce, a Stanisław Stanio zajmuje 22. miejsce (Trampolina 3 m) na Mistrzostwach Europy Juniorów (16-18 lat) w Edynburgu (Szkocja)
1-3 sierpnia 2003 – Karol Czerwiński zajmuje 5. miejsce, a Maciej Mackiewicz zajmuje 7. miejsce (Trampolina 1 m) na Mistrzostwach Europy Juniorów (14-15 lat) w Edynburgu (Szkocja)
1-3 sierpnia 2003 – Maciej Mackiewicz zajmuje 8. miejsce, a Karol Czerwiński zajmuje 11. miejsce (Trampolina 3 m) na Mistrzostwach Europy Juniorów (14-15 lat) w Edynburgu (Szkocja)
1-3 sierpnia 2003 – Łukasz Pilch, Stanisław Stanio zajmują 6. miejsce (Trampolina-synchro) na Mistrzostwach Europy Juniorów (14-15 lat) w Edynburgu (Szkocja)
1-3 sierpnia 2003 – Maciej Mackiewicz zajmuje 5. miejsce, a Karol Czerwiński zajmuje 7. miejsce (Wieża) na Mistrzostwach Europy Juniorów (14-15 lat) w Edynburgu (Szkocja)
8-14 maja 2004 – Grzegorz Musiałek zajmuje 11. miejsce (Trampolina 1 m) na Mistrzostwach Europy w Madrycie (Hiszpania)
8-14 maja 2004 – Grzegorz Musiałek zajmuje 17. miejsce (Trampolina 3 m) na Mistrzostwach Europy w Madrycie (Hiszpania)
10-14 sierpnia 2005 – Karol Czerwiński zajmuje 12. miejsce (Trampolina 1 m) na Mistrzostwach Europy Juniorów w Elekrostal (Rosja)
10-14 sierpnia 2005 – Karol Czerwiński, Maciej Mackiewicz zajmują 7. miejsce (Trampolina 3 m synchronicznie) na Mistrzostwach Europy Juniorów w Elekrostal (Rosja)
25-29 lipca 2007 – Andrzej Rzeszutek zajmuje 7. miejsce (Trampolina 1 m) na Mistrzostwach Europy Juniorów w Triest (Włochy)
25-29 lipca 2007 – Andrzej Rzeszutek, Maciej Mackiewicz zajmują 9. miejsce (Trampolina 3 m synchronicznie) na Mistrzostwach Europy Juniorów w Triest (Włochy)
25-29 lipca 2007 – Jakub Boguta zajmuje 13. miejsce (Wieża) na Mistrzostwach Europy Juniorów w Triest (Włochy)
18-24 marca 2008 – Grzegorz Szczepek zajmuje 25. miejsce (Trampolina 3 m) na Mistrzostwach Europy w Eindhoven (Holandia)
18-24 marca 2008 – Kamil Gackowski zajmuje 18. miejsce (Wieża) na Mistrzostwach Europy w Eindhoven (Holandia)
25-29 czerwca 2008 – Andrzej Rzeszutek zajmuje 3. miejsce (Trampolina 1 m) Grupa A na Mistrzostwach Europy Juniorów w Mińsku (Białoruś)
25-29 czerwca 2008 – Andrzej Rzeszutek zajmuje 12. miejsce (Trampolina 3 m) Grupa A na Mistrzostwach Europy Juniorów w Mińsku (Białoruś)
25-29 czerwca 2008 – Artur Cisło zajmuje 7. miejsce (Trampolina 1 m) Grupa B na Mistrzostwach Europy Juniorów w Mińsku (Białoruś)
25-29 czerwca 2008 – Artur Cisło zajmuje 4. miejsce (Trampolina 3 m) Grupa B na Mistrzostwach Europy Juniorów w Mińsku (Białoruś)
25-29 czerwca 2008 – Artur Cisło zajmuje 10. miejsce (Wieża) Grupa B na Mistrzostwach Europy Juniorów w Mińsku (Białoruś)
1-5 lipca 2009 – Patrycja Pyrzak zajmuje 7. miejsce (Trampolina 1 m) Grupa A na Mistrzostwach Europy Juniorek w Budapeszcie (Węgry)
1-5 lipca 2009 – Andrzej Rzeszutek zajmuje 2. miejsce (Trampolina 1 m) Grupa A na Mistrzostwach Europy Juniorów w Budapeszcie (Węgry)
1-5 lipca 2009 – Andrzej Rzeszutek zajmuje 7. miejsce (Trampolina 3 m) Grupa A na Mistrzostwach Europy Juniorów w Budapeszcie (Węgry)
1-5 lipca 2009 – Szymon Wąsowicz zajmuje 9. miejsce (Trampolina 3 m) Grupa B na Mistrzostwach Europy Juniorów w Budapeszcie (Węgry)
18-25 lipca 2009 – Andrzej Rzeszutek zajmuje 8. miejsce (Trampolina 1 m) na Mistrzostwach Świata w Rzymie (Włochy)
16-31 lipca 2011 – Andrzej Rzeszutek zajmuje 8. miejsce (Trampolina 1 m) na Mistrzostwach Świata w Szanghaju (Chiny)
16-31 lipca 2011 – Andrzej Rzeszutek zajmuje 35. miejsce (Trampolina 3 m) na Mistrzostwach Świata w Szanghaju (Chiny)
15-20 maja 2012 – Andrzej Rzeszutek zajmuje 8. miejsce, a Artur Cisło zajmuje 19. miejsce (Trampolina 1 m) na Mistrzostwach Europy w Eindhoven (Holandia)
15-20 maja 2012 – Patrycja Pyrzak zajmuje 20. miejsce, a Magdalena Chłanda zajmuje 22. miejsce (Trampolina 1 m) na Mistrzostwach Europy w
Eindhoven (Holandia)
15-20 maja 2012 – Andrzej Rzeszutek zajmuje 14. miejsce, a Artur Cisło zajmuje 24. miejsce (Trampolina 3 m) na Mistrzostwach Europy w
Eindhoven (Holandia)
15-20 maja 2012 – Magdalena Chłanda zajmuje 21. miejsce (Trampolina 3 m) na Mistrzostwach Europy w
Eindhoven (Holandia)
15-20 maja 2012 – Artur Cisło, Andrzej Rzeszutek zajmują 9. miejsce (skoki synchroniczne - trampolina 3m) na Mistrzostwach Europy w
Eindhoven (Holandia)
15-20 maja 2012 – Magdalena Chłanda, Patrycja Pyrzak zajmują 11. miejsce (skoki synchroniczne - trampolina 3m) na Mistrzostwach Europy w
Eindhoven(Holandia)
19 czerwca 2013– Andrzej Rzeszutek zajmuje 8. miejsce (Trampolina 1m) na Mistrzostwach Europy, Rostock (Niemcy)
20 czerwca 2013 – Andrzej Rzeszutek zajmuje 8. miejsce (Trampolina 3m) na Mistrzostwach Europy, Rostock (Niemcy)
18-24 sierpnia 2014 – Andrzej Rzeszutek zajmuje 9. miejsce, a Kacper Lesiak zajmuje 11. miejsce (Trampolina 1m) na Mistrzostwach Europy, Berlin (Niemcy)
18-24 sierpnia 2014 – Andrzej Rzeszutek zajmuje 9. miejsce, a Kacper Lesiak zajmuje 26. miejsce (Trampolina 3 m) na Mistrzostwach Europy, Berlin (Niemcy)
12 września 2014 – Kacper Lesiak zajmuje 5. miejsce (trampolina, 1 m) na Mistrzostwach Świata Juniorów, Penza (Rosja)
12 września 2014 – Aleksander Gniadek zajmuje 17. miejsce (trampolina, 3 m) na Mistrzostwach Świata Juniorów, Penza (Rosja)

 

ZOSTAŃ  SPONSOREM  SEKCJI  SKOKÓW  DO  WODY

 

© 2018   ZKS Stal Rzeszów   Sekcja Skoków do Wody